Skip to Content

رئیس انجمن قرآن پژوهی حوزه: برگزاری همایش مترجمان قرآن از ارزنده ترین کارهای انجمن در سال گذشته بود

تصویر اصلی: 

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر سید رضا مؤدب، رئیس انجمن قرآن پژوهی، در پنج اُمین مجمع عمومی انجمن قرآن پژوهی حوزه که شب گذشته 1390/11/07 در مدرسه امیرالمومنین (علیه السلام) برگزار شد با اشاره به فعاليت‌هاي گسترده حوزه در چند سال اخير در عرصه قرآن، گفت: به برکت پيروزي انقلاب اسلامي و حضور گسترده حوزه و طلاب فاضل در فعاليت‌ها قرآن پژوهي، کارهاي ارزنده‌اي در اين زمينه صورت گرفته است.

وي با بيان اين که اهتمام حوزه به قرآن، بايد از مدت‌ها قبل شروع مي‌شد، اظهار داشت: پس از انقلاب، اهتمام زيادي از سوي حوزه علميه قم به قرآن پژوهي صورت گرفت که شايسته تقدير است‌، ولي با توجه به مسئوليتي که دارد، لازم بود که اين اهتمام از مدت‌ها قبل شروع شود؛ البته پيش از انقلاب مفسران زيادي با حضور در عرصه ترجمه و تفسير قرآن، کارهاي ارزشندي انجام دادند و جامعه را با معارف ناب قرآن آشنا ساختند.

رئیس انجمن قرآن پژوهي حوزه، در ادامه، مطالعات قرآني را يکي از الزامات امروز حوزه براي حضور در عرصه بين‌الملل دانسته و گفت: نخستن گام حوزه براي حضور درعرصه بين‌الملل، مطالعات و پژهش‌هاي قرآني است که کم‌توجهي در اين عرصه، ضربه‌هاي زيادي به نشر آموزه‌هاي ناب اسلام در جهان وارد مي کند.

حجت الاسلام والسملين مؤدب ادامه داد: گسترش فعاليت حوزه در کشورهاي مختلف الزامات ديگري نيز داد که آشنايي اساتيد و فضلا با زبان‌‌هاي مختلف، يکي ديگر از آن‌ها است. طبيعي است، کساني که در کنار پژوهش‌هاي قرآني به زبان متعارف دنيا مانند عربي، انگليسي، اردو و... تسلط داشته باشند، مي توانند به گسترش گفتگوها و فاليت‌هاي قرآني کمک کنند.

وي خاطرنشان کرد: امروز که جمهوري اسلامي ايران،‌ ادعاي تمدن‌سازي و نشر علم به جهانيان را دارد، در عمل اين رسالت بر دوش حوزويان است که در ميان حوزويان، قرآن پژوهان پيشتاز اين مسير بزرگ هستند.

رئیس انجمن قرآن پژوهي حوزه‌ با بيان اين که اين انجمن‌، مجموعه‌اي علمي و مستقل است، تصريح کرد: البته در حوزه اعتبارات، از سوي معاونت پژوهش حوزه‌هاي علميه حمايت هايي صورت مي گيرد، ولي تصميم‌گيري در فعاليت‌ها و سياست‌هاي کلان، بر عهده هيئت مديره است.

وي با اشاره به اين که اعضاي هيئت مديره انجمن هر دو سال يک بار با برگزاري انتخابات، از سوي اعضا انتخاب مي‌شوند، گفت: هيئت مديره با برگزاري جلسات منظم ماهيانه، سياست‌ها و برنامه‌ها را بررسي و تدوين مي‌کنند.

حجت الاسلام والسملين دکتر مؤدب، برگزاري همايش مترجمان قرآن را از جمله مهم‌ترين فعاليت اين انجمن برشمرد و گفت: قرآن تا کنون به بيش از 110 زبان زنده دنيا ترجمه شده است؛ البته در اين همايش‌ نزديک به 40 مترجم قرآن به زبان فارسي حضور داشتند و آنچه موجب تعجب شد، اين بود که از اين تعداد كمتر از10نفر حوزوي بودند.

وي خاطرنشان کرد: چرا بايد پايگاه ترجمه قرآن که روزي در قم و حوزه علميه بود، امروز در دست ديگران باشد؟

رئیس انجمن علمی قرآن پژوهی حوزه در این مراسم گفت: با توجه به ضرورت تشکیل انجمن‏های علمی در حوزه علمیه و به منظور گسترش، پیشبرد و ارتقای‏فعالیت‏های علمی در زمینه علوم قرآنی، انجمن قرآن‏پژوهی در سال 1382 تاسیس شد.

وی زمینه‏سازی برای تعمیق وتوسعه مباحث علوم قرآنی در حوزه‏های علمیه، پرورش نیروهای انسانی مناسب، ایجاد زمینه مناسب برای تضارب آرا و گفتگوهای علمی در زمینه مورد نظر و سامان‏بخشی به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه مربوط را از جمله اهداف این انجمن برشمرد.

حجت‌الاسلام دکتر مودب، برگزاری بیش از شصت نشست علمی، برگزاری سه همایش، برگزاری نکوداشت، برگزاری نخستین دوره تربیت پژوهشگر و مدرس تفسیر و علوم قرآن با همکاری مرکز تحقیقات قرآن کریم المهدی و مرکز تخصصی تفسیر و شناخت بیش از صد شخصیت قرآنی تعامل با کارشناسان در زمینه علوم قرآنی، چاپ ده خبرنامه قرآنی و انتشار مجله قرآن و مستشرقان با مساعدت انجمن را از جمله برنامه‌های انجمن برشمرد.

وی از آیت‌الله محمد هادی معرفت(ره)، حجج‌الاسلام محمد فاکر میبدی، محمد علی رضائی اصفهانی، محمد تقی دیاری، علی احمد ناصح، فتح‌الله نجارزادگان و علی نصیری به عنوان هیأت موسس این انجمن یاد کرد و از خدمات آن‌ها تجلیل به عمل آورد.

حجت‌الاسلام دکتر مودب با بیان این که این مجمع عمومی هر دوسال یکبار برگزار می‌شود، اظهار کرد: دوره گذشته که از سال 88 تاکنون را شامل می‌شود، دوره‌ای پرکوشش بوده است و تقریبا هر ماه یکبار جلسات این انجمن به صورت مرتب برگزار می‌شد که در این جلسات سیاست‌های کلی انجمن تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌شد.

وی برگزاری همایش مترجمان قرآن را از جمله فعالیت‌های ارزنده‌ای این انجمن برشمرد و گفت: این همایش سال گذشته با حضور چهل تن از مترجمان قرآن کریم در قم برگزار شد و توانست تاثیر بسزایی در فضای علمی و قرآنی جامعه ایجاد کند.

لازم به ذکر است در پايان اين مراسم، با برگزاري انتخابات با حضور اعضاي انجمن قرآن ‌پژوهي حوزه ، اعضاي هيأت مديره و بازرسان جدید این انجمن انتخاب شدند.  • Visitors:
  • Today: 329
    This week: 6466
    This month: 16044
    This year: 168496

Who's online

There are currently 0 users and 0 guests online.
X
Loading
news | about seo